www.biobeauty.cz

Klíště Klíšťová encefalitida

Výrobce:
Klíště
Dostupnost:
SKLADEM
Cena za ks bez DPH
876,- Kč
Cena za ks včetně DPH
1 060,- Kč
Toto zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan je způsobeno virem TBEV (Tick-born encephalitis virus) patřícím do čeledi Flaviviridae. Tímto virem se klíště infikuje při sání krve živočichů a k nákaze člověka dochází napadením infikovaného klíštěte. Jsou známy i případy nákazy požitím tepelně nezpracovaného mléka nebo mléčných výrobků.

Promořenost klíšťat v ČR se pohybuje okolo 4 %, ale v závislosti na lokalitě se tento údaj může výrazně lišit. Byly popsány lokality - tzv. přírodní ohniska nákazy, kde může promořenost klíšťat až několikanásobně stoupnout. Mezi tyto lokality patří často vlhká a teplá povodí řek s bujnou vegetací. Toto onemocnění je rozšířeno i mimo střední Evropu a zasahuje i do severských států. Asijský subtyp viru je rozšířen od Uralu po celém středním pásmu Asie až do Japonska. Tento subtyp viru je mnohem více infekční a i průběh onemocnění je závažnější.

Průběh onemocnění:

Okamžikem vstupu viru do lidského organizmu začíná inkubační doba, která trvá zhruba 7 - 14 dní. Onemocnění začíná netypickými chřipkovými příznaky, časté projevy jsou malátnost, bolest svalů a kloubů, pobolívání hlavy, lehká teplota. Tyto potíže trvají několik dní, později ustoupí a člověk se cítí zdráv. Velice často se u zdravých jedinců další příznaky už neobjevují a vytvoří se imunita stejně jako u prodělané choroby. Dochází také ke skryté formě onemocnění, kdy po nákaze nedojde ani k chřipkovým projevům. V ostatních případech se však po několika dnech zdánlivého klidu objeví další klinické příznaky, které jsou již daleko závažnější. Onemocnění se může projevit v několika formách. Nejčastěji napadá virus vyšší centra mozku a mozkové obaly. Typické jsou značné bolesti hlavy, zvracení, světloplachost, třesy, netečnost, závratě a vysoká horečka. Vážnější stav však může nastat při napadení spodních center mozku (tzv. bulbocervikální forma). Tato forma onemocnění je život ohrožující, neboť při ní může dojít i k zástavě životně důležitých funkcí, jako je dýchání nebo srdeční stahy. U další formy choroby (tzv. encefalomyelitické) dochází k postižení pažního pletence, které je většinou spojeno s asymetrickou obrnou horní končetiny. Obrny vznikají v časné rekonvalescentní fázi, tj. do týdne po ústupu horeček.

Onemocnění může být provázeno komplikacemi, jako jsou obrny hlavových nervů, porucha sluchu a objevuje se i postencefalitický syndrom, který limituje nemocného řadu týdnů až měsíců v rekonvalescentním období. Vyskytuje se asi u 10 % nemocných a projevuje se poruchami koncentrace, paměti, nespavostí, snížením pracovního výkonu a úzkostí. Úmrtnost na klíšťový zánět mozku je nízká. Na tuto diagnózu dochází k úmrtí 1–3 osob, většinou vysokého věku, ročně na území celé ČR.

Onemocnění tedy probíhá ve dvou fázích:

  1. Příznaky se mohou podobat netypickému virovému onemocnění dýchacích cest s horečkami. V tomto stadiu dochází k pomnožení viru. U některých jedinců může onemocnění přejít do druhé fáze.

  2. Závažná forma onemocnění je spojena s napadením centrálního nervového systému virem. Intenzita příznaků závisí na celkové odolnosti organizmu i na fyzické námaze nemocného. Proto je nutný klid na lůžku.

Počet nemocných

Počet hlášených onemocnění klíšťovou encefalitidou se v České republice pohybuje okolo 600 ročně. Viz databáze počtu onemocnění EPIDAT Státního zdravotního

Jak postupovat při objednávce vyšetření? 
Vyplňte online objednávku vyšetření.  Do poznámky uveďte BioBeauty
Tip: využijte výhod registrovaného zákazníka
Potvrzení přijetí objednávky s číslem vašeho vzorku a instrukcemi k odeslání a platbě vám bude zasláno na e-mail. Objednávku nemusíte tisknout, stačí napsat číslo vzorku na papírek vložený do obálky nebo na obálku či přímo na sáček s klíštětem.

Praze je možno klíště k vyšetření odevzdat na sběrném místě na adrese: BIOKOSMETIKA - BioBeauty, Slezská 12, Praha 2-Vinohrady v Po-Pá v čase 10-17:30 h. Zde je možné zaplatit v hotovosti.


www.biobeauty.cz
Provozovatel:
BioBeauty s.r.o.
U Pazderek 228/15
181 00 Praha 8
IČ: 26697700
DIČ: CZ26697700
informace:
objednavky@biobeauty.cz
775 280 362

Jak nakupovat
Doprava a platba
Kontakt