www.biobeauty.cz

Klíště Borelióza

Výrobce:
Klíště
Dostupnost:
SKLADEM
Cena za ks bez DPH
645,- Kč
Cena za ks včetně DPH
780,- Kč

Borelióza (Lymeská choroba) je nejzávažnější onemocnění přenášené klíšťaty, které probíhá ve třech fázích. Po napadení infikovaným klíštětem jsou první příznaky pozorovatelné několik dní až týdnů po infekci.

Lymeská (též lymská) nemoc, neboli lymeská borelióza, je onemocnění odvozující svůj název od amerického městečka Old Lyme, kde byl poprvé pozorován zvýšený výskyt onemocnění kloubů u dětí, které vzniklo v důsledku tehdy ještě neznámé choroby. Od konce devatenáctého do zhruba poloviny dvacátého století byly popsány projevy lymeské boreliózy a prokázala se spojitost s předchozím napadení klíštětem. Následně byl potvrzen přenos této nemoci klíštětem obecným v různých oblastech. Roku 1982 byl odhalen původce nemoci, bakterie Borrelia burgdorferi. Ta je nejčastějším původcem choroby v Severní Americe. V Evropě byly objeveny další dva kmeny bakterií rodu Borrelia, které způsobují boreliózu na evropském kontinentu a to Borrelia garinii a Borrelia afzelii.
V první fázi se často objevuje nejtypičtější příznak nákazy, který značně usnadňuje možnost správné diagnózy. Bývá to červená skvrna s bílým středem (erythema migrans) v místě přisátí klíštěte, která může být provázena horečkou, únavou, malátností nebo zvracením. Tato červená skvrna se postupně rozšiřuje a může dosahovat velikosti až několika desítek centimetrů.
Bohužel, ve cca 40 % případů však žádné příznaky pozorovány být nemusí a nemoc přechází do druhé fáze, která je provázena těžko léčitelnými chronickými formami onemocnění. Tato fáze začíná přibližně po dvou až dvanácti týdnech od přisátí klíštěte, nejpozději po třech měsících pak odeznívá. Typické jsou pro ní bolesti kloubů a vznik otoků, zejména kolenního kloubu, bolesti svalů, výjimečným příznakem není ani periferní obrna nervů, nejčastěji je postižen nerv lícní. Přechodně může dojít i k zánětu srdečního svalstva. V některých případech nacházíme u pacientů tzv. boreliový lymfocytom, což je drobný fialový uzlíček na pokožce, zejména na bradavce, ušním boltci, lalůčku, nebo na varlatech.
Třetí fáze se projevuje několik měsíců až roků po infekci. Mezi příznaky se řadí zánětlivé postižení kůže a její následná atrofie, zejména na dolních končetinách, záněty kloubů a také zánětlivá onemocnění mozku a míchy, srdce nebo oka.
Počet nemocných: Počet případů borelióz v České republice se pohybuje okolo 4000 hlášených onemocnění ročně. Viz databáze počtu onemocnění  EPIDAT  Státního zdravotního ústavu.

Léčba: Proti této závažné infekční nemoci doposud neexistuje účinná očkovací látka! Proto je pro úspěšnou léčbu lymeské boreliózy nejdůležitější včasná diagnóza a okamžité zahájení léčby antibiotiky. Pokud je nemoc odhalena a léčena včas, odezní obvykle její příznaky bez dalších komplikací. Mohou přetrvávat určité příznaky jako bolest hlavy a kloubů nebo zvýšená únava. V případech pozdního začátku léčby je situace mnohem vážnější, hrozí postižení nervů, kloubů, a rozvoj dalších komplikací, například kardiovaskulárních poruch a dalších. Aktuality a více informací naleznete v článku Léčba lymské boreliózy.

Původce onemocnění: Borelie patří mezi spirochéty, které jsou typické tenkým tvarem buňky, pohybující se vývrtkovitým pohybem. Nejbližšími příbuznými jsou treponemy (původce syfilis) a leptospiry (původce leptospirózy). Podívejte se na pohyb spirochét pod mikroskopem.


Jak postupovat při objednávce vyšetření? 
Vyplňte online objednávku vyšetření.  Do poznámky uveďte BioBeauty
Tip: využijte výhod registrovaného zákazníka
Potvrzení přijetí objednávky s číslem vašeho vzorku a instrukcemi k odeslání a platbě vám bude zasláno na e-mail. Objednávku nemusíte tisknout, stačí napsat číslo vzorku na papírek vložený do obálky nebo na obálku či přímo na sáček s klíštětem.

Praze je možno klíště k vyšetření odevzdat na sběrném místě na adrese: BIOKOSMETIKA - BioBeauty, Slezská 12, Praha 2-Vinohrady v Po-Pá v čase 10-17:30 h. Zde je možné zaplatit v hotovosti.


www.biobeauty.cz
Provozovatel:
BioBeauty s.r.o.
Slezská 12
120 00 Praha 2
IČ: 26697700
DIČ: CZ26697700
informace:
info@biobeauty.cz
775 280 362

Jak nakupovat
Doprava a platba
Kontakt